Türkçe     English  
Koleksiyon Muhabbetleri
 
"Koleksiyon Muhabbetleri" adında başladığımız koleksiyonerlerle röportaj köşesi. Siz de bu projede yer almak isterseniz formu doldurarak katılabilirsiniz.
 
Yazan: Yiğit Altay
 
Nümizmatik Fotoğrafçılığında Odak İstifleme
 
Odak istifleme (focus stacking) tekniği, özellikle yüksek rölyefli, şeklen bozuk veya eşit kalınlığa sahip olmayan sikkelerin fotoğraflanmasında kullanılan çok faydalı bir tekniktir. Tek gereken şey, farklı odak noktalarına sahip bir kaç fotoğraf. Sonrasında Photoshop bütün resimlerdeki odak noktalarını alarak tüm sikkenin net olduğu bir resim üretmektedir.
 
Yazan: Yiğit Altay
İlhanlar Kitaplığı
 
İlhan Devleti ve Moğollar hakkında yayınlanan eserlerin toplu bir listesine buradan ulaşabilirsiniz. Yalnızca sikkeler değil, tarih kültür ve yaşamları konusunda da değerli bilgiler içeren bu kitaplar her koleksiyonerin kitaplığında mutlaka bulunmalı.
 
Yazan: Yiğit Altay
İlhanlı Hükümdarı Olcaytu’nun Mezhep Değiştirmesi
 
Olcaytu Hüdabende Muhammed, Şii olduktan sonra darb edilen paraların üzerindeki ibareler de değiştirildi. Olcaytu Hüdabende Muhammed, Sünni iken bastırdığı paraların bir yüzünde “Kelime-i tevhid ve etrafında dört halifenin ismi yazılırken, Şii olduktan sonra, İlk üç Halifenin ismi çıkartıldı ve on iki imamlardan bazılarının isimleri eklendi. Ayrıca Olcaytu’nun Şii olmasından sonra basılan paralarda, ortadaki “Kelime-i Tevhid’in altına “Ali Veliullah” ibaresi eklendi.
 
Yazan: Aydın Ayhan
Para Fotoğrafı Nasıl Çekilir?
 
İyi kalitede fotoğraflar çekmek en başta gözünüzü korkutabilir. Ancak, amatörlerin bile kullanabileceği bazı basit tekniklerle, çok az çaba harcayarak çarpıcı sonuçlar elde etmek mümkün.
 
Yazan: Yigit Altay
İlhanlı Darp Yerleri
 
İlhanlı sikkelerinde bugüne kadar 250'den fazla darp yeri tespit edilmiş ve yeni darp yerleri de bulunmaya devam etmektedir. 200'ü aşkın darp yerine bu haritadan ulaşabilirsiniz.
 
Yazan: Yiğit Altay
Eski Türkçe Ders Notları
 
İslami para koleksiyonu yapan herkesin sahip olması gereken en önemli meziyet, paraların üzerinde yazan yazıları okuyabilmektir sanırım. Son 1 aydır Eski Türkçe öğrenmek üzere çalışmalara başladım. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm kaynakları sizlere de tanıtmak istiyorum.
 
Yazan: Yiğit Altay
Ünlü VOC gemisi Ucan Geyik!
 
Hollanda Kraliyet Darphanesi Ucan Geyik gemisi enkazinda bulunan VOC sikkelerini almayi basardi! 3 Subat 1735 tarihinde VOC gemisi Dogu-Hint (East-Indies) adalarina dogru yola cikti. Ucan Geyik su anda Vlissingen`in 18 km acigindaki tehlikeli sularda yatmaktadir.Eylul 1981`de batik ortaya cikartildiginda gumus ve altin paralarin bulundugu bir hazine sandigi da bulundu. Online magazalarinda bu bakir paranin disinda az miktarda gumus ve cok az miktarda altin duka da satisa cikmistir.
 
Yazan: Yigit Altay
Koleksiyon Bakımı
 
Hepimiz koleksiyonlarımız için büyük bir zaman ve para harcıyoruz. Hal böyle olunca, koleksiyonlarımızın bakım ve saklama koşullarına biraz daha fazla önem vermek kaçınılmaz oluyor. Koleksiyon bakımı konusunda başlıca dikkat edilmesi gereken 10 altın kural! Koleksiyonunuzdaki paraları incelerken, incelediğiniz para düşük değere sahip olsa dahi bazı hassas önemler almakta fayda vardır. Yere düşerek oluşabilecek çizikler ya da darplar isteyeceğiniz son şeylerden birisidir. Bu yüzden paralarınızı e
 
Yazan: Yigit Altay
Anadolu Selçuk Devleti Yarım Dirhemleri
 
Anadolu Selçuk Devletinde para sistemi gümüş-bakır ikilisi üzerine kurulmuştur. Büyük Selçuk İmparatorluğunda bol miktarda altın para darp edilmesine rağmen, Anadolu’da çok az darp edildiğini görüyoruz. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bizans paralarıyla ilgili çalışma yapmış biri olarak şu görüşümü açıklayabilirim; Anadolu’da topraklarını ele geçirdiği Doğu Roma İmparatorluğunda (Bizans) altın paranın çok kullanılması ve Selçukların gerek haraç ve ganimet, gerekse ticaret yoluyla bu altınlara
 
Yazan: Yılmaz İzmirlier
Madeni Para Basım Tekniği
 
Tarihte madeni para basımı ilk kez Anadolu’da MÖ VII. yy’da Lidyalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu ilk sikke darp suretiyle elde edilmiş; sabit bir alt kalıp üzerine konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirilerek, bir çekiç darbesiyle, vurmak suretiyle darp yapılmıştır.
 
Yazan: Salih Yardımcı
Kuruluşundan Osmanlı Dönemine Kadar İstanbul Darbhanesi
 
Türkiye’nin bugünkü siyasi sınırları içerisinde 450’ye yakın antik darbhane tespit edilmiştir. Bu darbhanelerden bir kısmının faaliyeti çok kısa sürmüş, bir kısmı uzun bir süre çalıştıktan sonra kapanmış, bir tanesi de faaliyetine hemen hemen hiç ara vermeden günümüze kadar darbhane misyonunu sürdürmüştür. Hiçbir şehre nasip olmayan bu rekorun sahibi güzel İstanbul’dur.
 
Yazan: Turan Gökyıldırım
Sikkeler, Devletler, Hükümdarlar: Eskiçağda Anadolu’da Paranın Siyasal, Kültürel ve Ekonomik Rolü
 
Sikke, üzerinde onu darp eden devlet tarafından konulan birtakım resimlerin, yazıların basılı olduğu metal bir paradır. Devlet bu parayı basar ve sonra geri almayı taahhüt eder, ki bu taahhüt bir anlamda itibar ve güvenle ilişkilidir.
 
Yazan: Oğuz Tekin
Önceki | 1 | Sonraki
 
Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim