Türkçe     English  
::: Yiğit Altay Koleksiyonu

İlhanlar, Olcaytu, AR  2 Dirhem, Kayseri, 712 H.

Dönemi Tip Birim Darp Sene Ağırlık, gr Çap, mm ID
Olcaytu B 2 Dirhem Kayseri 712 H 1.63 21.0 298


 
Ön Yüz
  Arka Yüz
Ortada: Lailahe illallah / Muhammed / resulullah / Ali veliyullah. Çevrede: allahümme salli ala Muhammed ve ali ve'l Hasan ve'l Hüseyin ve Ali ve Muhammed ve Cafer ve Musa ve Ali ve Muhammed ve Ali ve'l Hasan ve Muhammed. Ortada: Duribe fi / eyyam-i devlet'il mevla / es-sultan'ül azam malik-i rikab'ül ümem / Olcaytu Sultan giyaseddünya veddin / Hüdabende Muhammed / halledallahü mülkehu. çevrede: li-llah el-amir mim kabl ve-mim be'd / ( Olcaytu Sultan (Uygurca) )/ darb kayseriye / sene işnan aşera seb'a mi'e.
 
Notlar ve Referanslar:

A-2185, Zeno #179016


Güncelleme Temmuz 2017:

Tip B, Kayseriye yazılışı farklı. Düşük ağırlık ve kenar yazıların stili yerel dönem sahtesi olabileceğini düşündürüyor ancak daha fazla araştırma gerekiyor bu sikke üzerinde.


Güncelleme Şubat 2018:

Elimize geçen aşağıdaki resimde yer alan 12 adet 712 H tarihli ve Kayseriye darp yerli Olcaytu gümüş dirhemlerinin birbiriyle ve yukarda yer alan sikkeyle aynı tip üretim olduğundan dolayı günümüz sahtesi olduğu anlaşılmıştır. Ön yüz saat 4 yönünde ve arka yüz saat 1 yönündeki zayıf baskı yerleri tüm sikkelerde görülmektedir. Yüksek ihtimalle transfer kalıplarla basınçlı döküm tekniği kullanılarak üretilmiştir.Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim