Türkçe     English  
::: Haberler ve Makaleler

Bir internet sitesi yapmıyorsanız dahi, koleksiyonunuzdaki paraların kaliteli fotoğraflarını çekmek neredeyse bir zorunluluktur. Koleksiyonunuz büyüdükçe, paralarınızın envanterini yapmak önem kazanmaya başlar. İyi kalitede fotoğraflar çekmek en başta gözünüzü korkutabilir. Ancak, amatörlerin bile kullanabileceği bazı basit tekniklerle, çok az çaba harcayarak çarpıcı sonuçlar elde etmek mümkün. En önemli etkenin fotoğraf makinesi olduğunu düşünebilirsiniz. Yanlış! İyi para fotoğrafı çekmenin anahtarı netleme ve aydınlatmadır.


Bu da makro moduna sahip bir fotoğraf makinesi ya da makro lenslerle mümkündür. Makro modu, nesnelere çok yakın mesafeden odaklama imkanı sunar. Dijital kameralarin çoğu 30 cmden daha yakın bir mesafeden odaklamaya izin verirken, bazıları 5cm den odaklama yapabilmektedir. Kullanım klavuzlarına bakarak kameranızın makro odaklama uzaklığını bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizde odaklama modlarından normal odaklama yerine noktasal odaklama (spot focus) seçilmelidir. Normal odaklama modunda, çekeceğiniz resimdeki tüm alanının ortalaması alınarak bir algoritma kullanılır. Yani para dışındaki alanlar da odaklama alanı içine girer. Noktasal odaklama ise yanlızca paraya odaklamanızı sağlar. Bir üç-ayak (tripod) kullanarak fotoğraf makinenizi sabitleyebilirsiniz. Paraya olan uzaklığınız azaldıkça, kameradaki herhangi bir titreşimö etkisini katlayarak gösterecektir. Sağlam bir üç-ayak, keskin fotoğraflar için olmazsa olmaz.


Halka flaş (ring flash) kullanmadıkça, kamera üzerindeki flaşın iyi para fotoğrafı çekmeye yaramadığını şimdiden keşfetmiş olabilirsiniz. Kameranızın flaşı bu kadar yakın mesafede çok parlak olmakla kalmayacak, büyük ihtimalle parayı düzgün şekilde aydınlatmak için doğru açıda da olmayacaktır. Kameraların üzerinde bulunan flaşlar orta mesafeli çekimler için tasarlanmış olup çok yakın mesafe çekimleri için uygun değildir. İyi haber ise, kameranız paraya çok yakın olduğu ve bir üç-ayak kullandığınız için görece daha zayıf bir ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Günışığı dengeli kompakt floresan lambalar tercih edilebilir. Bu lambalar yalnız nötr renkli ışık sağlamakla kalmazö aynı zamanda çok düşük ısı yaydığı için, uzun süreli fotoğraf çekimlerinde paranızın, kameranızın ve sizin ısınmanızı önler. Kompakt floresan lambalar standart duylarla kullanılabilir, bu yüzden ayarlanabilir masa lambaları ile kullanıldığında para fotoğrafçılığı için harika (ve düşük masraflı) bir kaynak oluşturur. Eğer günışığı dengeli kompakt floresan lamba bulamadıysanız, 60 Wattlık standart bir lamba da kullanabilirsiniz. Ancak bu takdirde oluşacak sarımsı renkli gölgeleri bir şekilde telafi etmeniz gerekecektir. Bunu kameranızdaki beyaz ayarı (white balance) ile ya da fotoğraf düzenleme yazılımları ile halledebilirsiniz.
1. Parayı aydınlık panelin üzerine yerleştirin ve kameranızın ekranından bakarak yönünü düzeltin. Işık panelinin kullanımı arkaplanı tamamiyle yok edeceği için arkaplan gölgeleri oluşmaz ve sonrasında arkaplanı tamamen silmek için büyük kolaylık sağlar.

2. Kameranızı üç-ayağa sabitleyin.

3. Kameranızın ekranından paranıza bakarken ışığı, paradaki parlak bölgeler istediğiniz gibi olacak şekilde ayarlayın. Bu noktada çok sert ışık alan noktaların olmamasına dikkat edin. Çok sert ışık alan bölgeler bembeyaz çıkacağı için detaylar görünmez hale gelir.

4. Bir kaç farklı poz değerinde fotoğraf çekin. Otomatik zamanlayıcı ya da uzaktan kumanda ve üç-ayak kullanarak, denklanşöre bastığınızda oluşacak istenmeyen fiziksel titreşimleri engelleyebilirsiniz.


Küçük bir panel
Boyutları 30 cm x 20 cm
İki seviye ayarlanabilir yükseklik

Aydınlatılmış Düz Panel
5000K renk sıcaklığı
Titreşimsiz (ışık)
6" x 8" alan
10,000 saat ömürlü lamba

Kompakt Floresan Lamba
5000K renk sıcaklığı
Renk dengeli "günışığı rengi"
10,000 saat ömürlü lamba
Çoğu masa lambalarına uyumlu
Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim