Türkçe     English  
::: Haberler ve Makaleler

İlhanlı Darp Yerleri

İlhanlı sikkeleri, şu ana kadar belirlenen 250den fazla darphane ile İslami sikkeler içerisinde en fazla darphaneye sahip olan ve her geçen gün bulunan yeni darphanelerle büyümeye devam eden bir alandır.

Bu darp yerleri arasında Bazar önemli bir yere sahiptir. Bazar, türkçe pazar, imparatorluğa ya da bir askeri birime bağlı gezici bir darphanedir. Bu yüzden darphane, tüm ekipmanlarıyla birlikte İlhan hükümdarlarının seferlerinde ona eşlik etmiştir. Bazı önemli vali ve generallerin, savaş zamanlarında kendi bazar paralarını darp etmelerine örnekler olsa da hanedanlık standartlarına uygun basımlar gerçekleştirilmiştir. Birkaç örnekte ise bazar darp yerinin farklı ekler aldığını görüyoruz. Bunlara Bazar-ı Lashkar (ordu pazarı) ve bazar-ı khurasan (Horasan Pazarı) örnek verilebilir.

İlhanlı paraları büyük bir dikkatle darp edilmiştir. Ghazan Mahmud tarafından 1297 (696 AH) yılında gerçekleştirdiği reform sonrasında ise darp edilen paraların kalıte kontrolüne daha çok önem verilmiştir. 740 AH ortalarından 758 AH yılına kadar ise zayıf baskılar, darp yeri ya da tarihi okunmayan paralar yeniden yaygınlaşmıştır.

Aşağıda bulunan haritada 200'ün üzerinde darp yeri listelenmiştir. Düzeltme ve eklemeler için info@altaycoins.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.
Listeye yeni eklenen darp yerleri

Aydhaj
Aydhaj

Gazan Mahmud , AR 2 dirhem (4.15g), Aydhaj, AH700. A-2172. Zeno-157000 (bu sikke).
(Steve Album Muzayedesi)

Iran'in Khuzestan eyaletinin kuzey dogusunda yer alan Luristan'daki Izeh sehrinin modern adi. 14. yuzyilda Lur-i Buzurg'a (Buyuk Buzurg) baskentlik yapmis olsada, Ilhanli sikkelerinde bu sikkeden once darp yeri olarak hic gozukmemistir (belki 751 tarihli Anusirvan sikkesinde). Olcaytu'dan sonrasi sikkelerde dapr yeri Lur-i Buzurg olarak gorulur. 751 yilinin sonlarina dogru, Aydhaj adi Lur Buzurg Atabeyligi'ne (Hazarasplar) ithaf edilmis anonim sikkelerde ortaya cikar. Buyuk Luristanda 750lerde ortaya cikan baska darp yerleri ise Bazuft, Bandez, Ganduman, Ramuz, ve muhtemelen daha fazlasi. Aydhaj Muzafferiler, Celayiriler ve Timurlar altinda onemli bir darp yeridir. Hazarasplarin bazi sikkelerinde, Lur Buzurg ve Aydhaj birlikte yer alir.

Fuman
Aydhaj

Suleyman , AR 2 dirhem (1.44 g), Fuman, AH 744.A-2254, Diler 777. (Yigit Altay Koleksiyonu)

Fuman sehri İran'ın Gilan eyaletinde yer almaktadir. Darp yeri Fe vav mim nun şeklinde elifsiz yazılmakta ve mim'in köşeli oluşu dikkat cekmektedir. Samir Shamma koleksiyonunda Abbasi dönemine ait olanları bulunmaktadir. Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Abbasi sikkelerinde Fuman darp yerine rastlamak mumkundur ancak İlhanlar'da bilinen tek ornek bu sikkedir.

Ojan
Aydhaj

Uljaytu , AR 2 dirhem (4.2 g), Sehri Islam Ojan, AH 706.
 ( Hassan Akbari  Koleksiyonu)

Tarihi kaynaklarda Ojan olarak gecen sehir, kesin olmamakla birlikte gunumuzde Tebriz yakinlarindaki Bostanabad sehri oldugu dusunulmektedir. Ilhanlar doneminin onemli sehirlerinden birisi olmakla birlikte hanedanligin yazlik sarayi bu sehirde bulunmaktadir. Sehri islam lakabi almasi da donemin onemli sehirlerinden birisi oldugunu gostermektedir.
Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim