Türkçe     English  
::: Haberler ve Makaleler


İslami para koleksiyonu yapan herkesin sahip olması gereken en önemli meziyet, paraların üzerinde yazan yazıları okuyabilmektir sanırım. Son 1 aydır Eski Türkçe öğrenmek üzere çalışmalara başladım. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm kaynakları sizlere de tanıtmak istiyorum. Burada bulunan kaynaklara ekleme yapmak istiyorsaniz info@altaycoins.com adresine e-mail atmaniz yeterli.

1. Cüneyt Ölçer, " 20 ders 400 dakika'da Eski Türkçe Ders Notları", Türk Nümizmatik Derneği Yayınları, Özel Sayı 1, 1977. 


20 sayfadan oluşan ve Cüneyt Ölçer tarafından 1977 yılında Türk Nümizmatik Derneği  Bülteni'nin ilk özel sayısında çıkan ders notları ile Arapça dil bilgisi, harflerin arapça okunuşu gibi detaylara inmeden, kolayca eski Türkçe öğrenmeye yardımcı mükemmel bir kaynak. 


Ders notlarını buradan ulaşabilirsiniz.


2. Ercan Demir, Vildan Kaya Erbatur, " Osmanlı Türkçesi 10 Ders Kitabı", Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Kitapları, 1. Baskı, 2012.


Lise 10. sınıflarda seçmeli ders olarak verilen Osmanlıca Türkçesi dersinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ders kitabı. Alıştırmalar ve metinler içermesi açısından oldukça yararlı. Ancak öncelikle Cüneyt Ölçer'in ders notlarının tamamlanmasını tavsiye ederim.


Kitaba buradan erişebilirsiniz.


3. Nicholas Awde & Putros Samano, " The Arabic Alphabet: How to read & write it ", Lyle Stuart Kensington Publishing Corporation, 1980.


Arapçayı en temeli olan harflerinden öğretmeye başlayan, harflerin yazılışı ve bağlanışlarını detaylı olarak ve örneklerle açıklayan, ancak Cüneyt Ölçer'in ders notlarında yer alan Türkçe karakterler yönünden eksik olan bir kitap (Arapça'yı öğretmeyi hedefleyen bir kitabın içeriğinde olmaması oldukça doğal haliyle).


Amazon.com (7.29$)


4. Richard Plant, " Arabic Coins and how to read them", Seaby Publications, 1980.


Emevi, Abbasi, Osmanlı, İlhanlı, Safavi, Hint ve bir çok diğer uygarlığın paralarından örneklerle paraları okumayı anlatan, yeni koleksiyoncular için çok iyi bir referans olan bir kitap. 5-6 yıl önce aldığımda kıymetini pek bilmemişim açıkcası.


Amazon.com (88$)

Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim