Türkçe     English  
 
1988 Ankara doğumlu olan Yiğit Altay, Şubat 2004’te Türkiye Cumhuriyeti ve dünya madeni paraları koleksiyonu yapmaya başladı. Temmuz 2006’da Türkiye Cumhuriyeti Ankara Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri Müdürlüğü’nden aldığı sikke koleksiyoncusu belgesi ile müzeye kayıtlı en genç sikke koleksiyoncusu oldu. Ekim 2016'dan bu yana yalnızca İlhan sikkeleri toplamaktadır.

İlhanlı Hükümdarı Olcaytu’nun Mezhep Değiştirmesi
Olcaytu Hüdabende Muhammed, Şii olduktan sonra darb edilen paraların üzerindeki ibareler de değiştirildi. Olcaytu Hüdabende Muhammed, Sünni iken bastırdığı paraların bir yüzünde “Kelime-i tevhid ve etrafında dört halifenin ismi yazılırken, Şii olduktan sonra, İlk üç Halifenin ismi çıkartıldı ve on iki imamlardan bazılarının isimleri eklendi. Ayrıca Olcaytu’nun Şii olmasından sonra basılan paralarda, ortadaki “Kelime-i Tevhid’in altına “Ali Veliullah” ibaresi eklendi.
Tüm Makaleler İçin Tıklayınız
Avrupa'nın en önemli müzayede evlerinden birisi olan Numismatik Lanz islami sikkeler konusunda da oldukça uzman.
Dünya madeni paraları değiş tokuş listesine, şu ana kadar değiş tokuş yaptığım koleksiyoncuların listesine ve satışta olan ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.
İlhan sikkelerini okumak zor. Üç farklı dilde yazılar barındıran bu sikkelerin koleksiyonuna başladığınızda tarih, darp yeri, sultan isimleri nasıl okunur ve sikke üzerinde nerede ne yazar anlamak zor gelebilir. Bir süredir üzerinde çalıştığımız, çok değerli koleksiyonerlerin yardımıyla gelişen ve büyüyen bir site oluşturduk. Halen eksikleri olsa da bu haliyle bile şimdiden yararlı bir kaynak olacağı görüşündeyim ve bu yüzden siteyi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Diğer Referans Siteler
tokakte eroncoins balcoins zeno
Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim