Ziyaretçi Sayısı: 39345   Türkçe     English  
 
1988 Ankara doğumlu olan Yiğit Altay, Şubat 2004’te Türkiye Cumhuriyeti ve dünya madeni paraları koleksiyonu yapmaya başladı. Temmuz 2006’da Türkiye Cumhuriyeti Ankara Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri Müdürlüğü’nden aldığı sikke koleksiyoncusu belgesi ile müzeye kayıtlı en genç sikke koleksiyoncusu oldu. Ekim 2016'dan bu yana yalnızca İlhan sikkeleri toplamaktadır.

Nümizmatik Fotoğrafçılığında Odak İstifleme
Odak istifleme (focus stacking) tekniği, özellikle yüksek rölyefli, şeklen bozuk veya eşit kalınlığa sahip olmayan sikkelerin fotoğraflanmasında kullanılan çok faydalı bir tekniktir. Tek gereken şey, farklı odak noktalarına sahip bir kaç fotoğraf. Sonrasında Photoshop bütün resimlerdeki odak noktalarını alarak tüm sikkenin net olduğu bir resim üretmektedir.
Tüm Makaleler İçin Tıklayınız
 
1945'ten günümüze, ünlü avukat C. L. David'in kişisel koleksiyonundan oluşan Davidmus koleksiyonu İlhanlar dönemine ait harika islami sanat eserleri ve sikkeleri barındırmakta.
Umarım altaycoins.com bütün değerli İlhan sikke koleksiyoncuları ve araştırmacılar için kaynak referans haline gelecektir. Genel kanının aksine, bilginin ücretsiz ve ihtiyacı olan herkes tarafından erişilebilir olması gerektiğine inanıyorum.
İlhan sikkelerini okumak zor. Üç farklı dilde yazılar barındıran bu sikkelerin koleksiyonuna başladığınızda tarih, darp yeri, sultan isimleri nasıl okunur ve sikke üzerinde nerede ne yazar anlamak zor gelebilir. Bir süredir üzerinde çalıştığımız, çok değerli koleksiyonerlerin yardımıyla gelişen ve büyüyen bir site oluşturduk. Halen eksikleri olsa da bu haliyle bile şimdiden yararlı bir kaynak olacağı görüşündeyim ve bu yüzden siteyi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Ziyaretçi Defteri  |  Haber Bülteni  |  İletişim